Žákovská knížka
Drobečková navigace

Úvod > > Akce MŠ > 5. NEDĚLE POSTNÍ - SMRTNÁ, SMRTELNÁ, NĚKDY OPĚT ČERNÁ (dva týdny před Velokonocemi)

5. NEDĚLE POSTNÍ - SMRTNÁ, SMRTELNÁ, NĚKDY OPĚT ČERNÁ (dva týdny před Velokonocemi)Ve slovanském světě se vynášela tuto neděli smrtka zvaná Morana, smrtholka, Mořena i Mařena. Původně pohanský obřad byl katolickou církví často přísně zakazován. Později se tento pohanský obřad přeměnil na nevinný symbol konce zimy, kdy Vesna zvítězila nad Morenou. "Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi", zpívala mládež, když nesla smrtku. Byla to figurína různě velká, z různého materiálu a všelijak ustrojená, pentlemi zdobená, i kraslicemi a na kůlu připevněná. Smrtka byla nesena průvodem k tekoucí vodě, kam byla vhozena, někdy před tím ještě zapálena. Někde pak utíkají rychle pryč. Kdo se při útěku ohlédne nebo snad upadne, ten do roka zemře. Tato tradice se v mnoha krajích udržela dodnes. Věřilo se, že v domě, z něhož se chlapec nezúčastní vynášení Mařeny, do roka někdo zemře. Někde chodívají chlapci se Smrťákem a děvčata s Morenou.

Na východní Moravě vynášejí Nařenu v Smrtnou neděli a Nové léto přinášejí až neděli příští.

Na Zábřezku chodí děvčata týden před Smrtnou nedělí po vsi a prosí o trochu hrachu na pučálku, která je nejdůležitějším pokrmem na hostině, která se strojí po vynesení smrti.

Někde chodívali děti po koledě s lítem. Líto je malý smrček ozdobený pentlemi, obrázky svatých a vyfoukanými kraslicemi zvanými pouchy.