Úvod > > Akce MŠ > Oslava svátku svaté Lucie

Oslava svátku svaté Lucie

Oslava svátku sv. Lucie

Jak jsme se dozvěděli od našich švédských kolegů, ve Švédsku se velmi slaví svátek sv. Lucie. Děvčata se oblékají do bílého, na hlavách mají věneček se svíčkami, který trochu vypadá jako náš adventní věnec. Z bezpečnostních důvodů jsou svíčky elektrické. Ve Švédsku chodí dívky ulicemi, zpívají a koledují.

V Čechách je Lucie patronkou přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemeslníků. Dívky Lucie chodí kontrolovat, jak je v domácnostech uklizeno. Vymetají z koutů špínu, ale i všechno zlé.

Ve školce se dívky oblékly do bílého, zpívali jsme koledy a píseň santa Lucia. Na závěr slavnosti, jsme dle české tradice oslav svátku Lucie uklízeli. Když byly kouty vymetené, zkusili jsme zavolat Ježíška. Ten nás slyšel a opravdu přišel. Pod stromečkem v první třídě nám nechal nové hračky.

Oslava se nám povedla a pokusíme se ji zařadit do programu a akcí MŠ Kyselka i v dalších letech.