Úvod > > Akce MŠ > Oslava svátku svaté Lucie

Oslava svátku svaté Lucie

Svátek svaté Lucie se v Čechách slavíval velmi hojně. V současné době, se tento svátek hlavně váže ke Švédsku. Oprávněně, neboť tam patří k nejživějším tradicím.

Ve Švédsku každoročně třináctého prosince navštěvuje Lucie nejen školy, ale často i pracoviště. V časných ranních hodinách prochází průvod Lucií za zpěvu vánočních koled. V čele průvodu jde "velká" Lucie v bílém šatě s červenou stuhou, se sepjatýma rukama,na hlavě s korunou, do níž jsou zasazeny svíčky, pravé nebo elektrické. Její doprovod se skládá z "malých", podobně oblečených Lucií, které drží v ruce svíčku, a dále z "chlapečků s hvězdou", kteří mají na hlavě vysokou papírovou čepici se zlatou hvězdou a v ruce další zlatou hvězdu na tyčce (jde o pozůstatek zaniklé tradice u nás známých tří králů), z "perníkových panáčků" ve vysokých kloboucích, oblečených v hnědém. Průvod doplňují vánoční skřítci v červených čepičkách. "Malé" Lucie nabízejí přítomným sladké kynuté pečivo s příměsí šafránu a perníčky - peparkakor. Pro dospělé je svařené víno - Glögg.

Svátek sv. Lucie se slaví i v ostatních severských zemí se slaví. Ve školkách to bývá oblíbená zábava.

Protože naše školka spolupracuje několik let se švédskou školku v Katrineholmu, snažíme se našim dětem vedle postav Mikuláše ukázat i jiné tradice. V pátek jsme si tedy udělali malou oslavu. Děvčátka v bílém, chlapci v červeném tričku, jako skřítci. Zpívali jsme píseň o Lucii, vyprávěli si a na interaktivní tabuli prohlíželi fotografie a video ze Švédska  a tamních oslav.

Také chystáme dárek našim kamarádům. Nakreslili a vystříhali jsme sobíky. Místo nosu mají bonbon a jako dárek je dostanou naši kamarádi ve Švédsku.