Úvod > > Akce MŠ > Školka v přírodě 2020

Školka v přírodě 2020

Školka v přírodě Mariánská 2020
Školka v přírodě se uskutečnila v termínu 3. 2. – 7. 2. 2020 na horské chatě Lesanka. V 8.30 se od ZŠ a MŠ Kyselka vypravil autobus s počtem 16. dětí z MŠ Kyselka a 17. žáků ZŠ Kyselka – první, druhá a třetí třída.
Jako pedagogický dozor na školu v přírodě odjela paní učitelka Věry Grünwaldová. Za MŠ Kyselka Blanka Zichová, Kateřina Eliášová a Naděžda Šiplová. Na školu v přírodě bylo přihlášeno 17 dětí MŠ Kyselka. Z důvodu nemoci však v pondělí fyzicky odjelo pouze šestnáct dětí.

Pondělí
Po příjezdu se děti ubytovaly na pokojích, podle předem domluvených sestav. Po vybalení věcí, jsme využili změny počasí – přestalo pršet a vyrazili jsme za chatu Lesanka stavět bunkry a využít přírodních zajímavostí pro dopolední program. Po vyvětrání na čerstvém vzduchu jsme se vrátili na oběd. K obědu nás čekala bramborová kaše a kuřecí přírodní plátek. Dětem velmi chutnalo. Všichni byli spokojení a po obědě nabírali sílu na odpolední klouzačku.
Venku jsme byli dvě hodiny a vydali se hledat sníh. Zdolali jsme kopec a využili umělého sněhu na sjezdovce na Novém Městě – Náprava. Nechyběla jízda na bobech a společné hrátky se sněhem.
Po svačině jsme děti seznámili s celotýdenním programem „Cirkus“. -četli jsme si „Jak byla Pipi v cirkuse“ a co vše zde zažila. Vyrobili jsme si lampičky, abychom si na manéž pěkně posvítili. Po večeři nechybělo povídání o proběhlém dni, které je již tradicí na škole v přírodě. Během hodnocení děti konstatovaly, že se jim líbil celý den a klouzání na sněhu.
Ve 21. 30 hodin celá chata spala.

Úterý
Úterní ráno nás přivítalo čerstvě napadaným sněhem. To byla neskutečná radost. Taková sněhová nadílka se letošní zimu ještě neobjevila. Děti koukly z okna a jásaly: „Sníh!“ Ke snídani jsme měli housku namazanou máslem a marmeládou. Kdo chtěl něco jiného, měl volbu mezi sýrem a máslem. Po snídani následoval pobyt venku. Děti byly natěšené a muselo hned ven. Stavěli jsme sněhuláky, jezdili u chaty na bobech a prostě se zimě radovali. Děti vytvářejí nové skupiny a propojují se děti z mateřinky se školáky. Následoval společně strávený čas při výrobě papírové čepice do cirkusu. Ke svačině jsme měli mandarinku. Vyvětraní a spokojení jsme si pochutnali na obědě. Těstoviny, vepřové na smetaně bylo opravdu výborné a děti si chodily přidávat. Po poledním klidu, který děti tráví malováním, společnou klidovou hrou a čtením pohádky, jsme opět vyrazili ven. Tentokrát na kopec naproti chatě Lesanka, kde jsme strávili krásné dvě hodiny jízdou na bobech a stavbou domečků ze sněhu. Foukal vítr, ale nám to nevadilo.
Následovala svačina a další společné tvoření. Barvili jsme trička batikou za studena. Večeře vypadala, jako kdyby děti dlouho nejedly. Všichni si chodili přidávat a talíře byly během chvilky prázdné. Ovocné knedlíky všem chutnaly. Následovalo hodnocení dne u společného povídání při lucernách. Děti velmi často konstatovaly, že se jim líbil celý den, ale největší radost byla z čerstvého sněhu. Nikdo neměl žádné připomínky ke krásně prožitému dni. Večerní hygiena a četba pohádky, uzavřela druhý pobytový den.

Středa
Středa je polovinou pobytu. Říká se - krizový den. Děti si jej užily plnými doušky. Ráno jsme vstávali do další bohaté sněhové nadílky. Únor - zima konečně začíná vládnout. Ráno si všichni naplnili bříško houskou se sýrem, okurkou a čajem. Po snídani rovnou na svah.           Dopolední pobyt venku jsme strávili na kopci. Děti stavěly sněhuláky a jezdili společně na kopci. K obědu si všichni ochutnali na rajské polévce a vepřovém mase v mrkvi a bramborech. Po odpoledním klidu jsme šli opět na společnou klouzačku. Následovalo zdobení sáčků na něco. Večeře a dlouho očekávaná stezka odvahy. Děti dostaly svítící náramek, aby se v lese nebály. Cesta byla označená světýlky. Děti šly samostatně, nebo ve skupinkách za. Po večerním hodnocení dne u světýlek dostal každý sušenku.
Večerní četba pohádky byla příjemná, ale na dětech byly vidět únava.

Čtvrtek
Předposlední den pobytu na škole v přírodě jsme vstávali do mrazivého rána. Únor - zima konečně začíná vládnout. Nasnídali jsme se a režim dne jsme upravili aktuálnímu počasí a nejprve jsme zvolili pobyt venku a potom hry v chatě. Klouzání a bobování, stavby ze sněhu, hrátky nebraly konce.
Po obědě si děti odpočinuly stejně jako každý jiný den na pokojích. Dlouho očekávané maškarní si děti užívaly  plnými doušky. Hry a soutěže nebraly konce. Nikdo se nevztekal z prohry a všichni byli spokojení. Večerní balení a hygiena - velmi náročné trávení času. Vše se podařilo a náš pobyt byl zhodnocen při večerním povídání u světýlek. Většina dětí konstatovala, že se jim líbil celý pobyt na škole v přírodě, ale že se těší domů na maminku a tatínka.

Pátek
Závěrečný den děti vstávaly velmi čile. Vidina maminky a tatínka všechny poháněla. Snídaně dětem velmi chutnala. Po snídani následovalo společné závěrečné hodnocení. Děti obdržely diplomy, každý dostal sáček se sladkostmi a malé překvapení. Poslední společné klouzání na kopci rychle uteklo a následoval oběd. Poslední příprava na odjezd a jen velké těšení na návrat domů.
Všechny děti byly předány rodičům u ZŠ a MŠ Kyselka v předem domluveném čase. Celý pobyt proběhl bez komplikací. Všem se pobyt líbil, dle programu jsme byli každý den dostatečně dlouho venku. Děti zvládly odloučení od rodičů velmi dobře.