Žákovská knížka
Drobečková navigace

Úvod > > Akce MŠ > Školka v přírodě Mariánská 2017 - Zhodnocení programu

Školka v přírodě Mariánská 2017 - Zhodnocení programuTermín školky v přírodě byl 30. 1. – 3. 2. 2017.

Programu se účastnilo 15 dětí MŠ Kyselka. Dozorem byla pověřena Blanka Zichová a Kateřina Eliášová, která byla i zdravotníkem.

Jednalo se již o desátý výjezd na horskou chatu Lesanka.

Zákonní zástupci před odjezdem odevzdali potvrzení o bezinfekčnosti a zdravotním stavu dítěte.

Všechny děti byly poučeny o bezpečnosti a byly ubytovány dle svých přání.

Objekt je plně vyhovující pro pořádání ozdravných pobytů dětí.

Pitný režim byl zajištěn po celou dobu pobytu, formou neslazených čajů. Stravování bylo na velmi dobré úrovni a skladba jídelníčku byla konzultována předem s pedagogickým dozorem.

Objekt se nachází blízko lesa a jsou zde vhodné podmínky pro zimní vyžití dětí MŠ.

Organizace dne i rozpis služeb byl konzultován a schválen vedoucí učitelkou.

V průběhu týdne onemocněla jedna dívka, kterou si rodiče následně odvezli.

Režim dne odpovídal psychohygienickým zásadám, věku dětí, vymezoval dobu pro osobní hygienu, odpočinek (odpolední klid) stravování, i relaxaci.

Celková úroveň podmínek a průběhu výchovně vzdělávacích a relaxačních činností ve škole v přírodě hodnotím na výbornou. Organizace pobytu byla promyšlená, odpovídala možnostem a věkovým zvláštnostem dětí.

Byla dostatečně zajištěna bezpečnost dětí. Připravenost výchovně vzdělávacích činností byla na velmi vysoké úrovni.

Cíl školky v přírodě

  • odpoutání se od rodičů, rozvoj sebeobsluhy a samostatnosti
  • rozšíření poznatků o literárních postavách a tradicích jiných zemí

Pondělí

Společný odjezd od školky proběhl bez komplikací. Všichni s úsměvem nastoupili a zamávali rodičům. Na všetečné otázky, kde jsou ty hory, jsme s úsměvem odpovídali:" Na kopci. Úplně nahoře." Děti se velmi těšily na své první velké dobrodružství.

Po příjezdu jsme nanosili všechny věci do chaty. Děti se rozdělily na pokoje a začalo vybalování.

Bydlí dle svého přání: Sabinka, Verunka, Adélka a Kája. Na dalším pokoji Šárka, Adélka, Anička. Kluci: Filip, Denis, Pepča na dalším pokoji Míša, Štěpán, Nik a na posledním pokoji Karolínka s Natálkou. 

Dopolední hry probíhaly před chatou Lesanka. Vyzkoušeli jsme iglů i prolézačky.

K bědu byla výborná kuřecí polévka s nudličkami a kuře na paprice. Po obědě si děti "odpočinuly" a mohlo se opět vyrazit ven. Naše skupina byla venku již po 14 hodině, protože děti se nemohly dočkat svého vytouženého stromu a kopce. Jezdilo se, lezlo a dovádělo. Na svačinu jsme dorazili až po 16 hodině. Chleba se šunkou a rajčátkem velmi rychle zmizel v bříšku každého dítěte.

Společný program odstartovala Pipi Dlouhá punčocha se svým tajemným kufříkem. Dnes na nás v kufříku čekal kouzelný prášek, ze kterého měl vzniknout umělý sníh. Nevzniknul, ale

naše improvizace je prostě vždy připravená..děti nebyly smutné. Vysvětlili jsme si, že je Pipi popleta a program pokračoval. Kouzelné skleničky k večernímu povídání jsme vyrobili jiným postupem a následovala chvilka volné hry a pak večeře. Měli jsme rizoto.

Večerní pohádku zajistila opět Pipi svým dobrodružstvím, kdy zachraňovala životy. Příprava do pelíšků byla dnes rychlá. Popovídání u svíček s tím, kde každý řekl, co se mu dnes líbilo. Na děti padla únava a ve 21 hodin všichni spali. Nikdo neplakal, nestěžoval si. Den plný zážitků byl velmi náročný pro všechny.

Úterý

Dnešní ráno začalo opravdu brzy. Ve 4.09 hodin se probudila první princezna, ale podařilo se ji ještě uvést do stavu snících. Vstávali jsme kolem 7 hodiny ráno. Po snídani jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna společně vyráběla vilu Vilekulu pro Pipi Dlouhou punčochu. Druhá skupina o počtu tři se přesunula do pokoje a léčila si bolavá bříška. Vše se podařilo a odpoledne byli všichni  opět fit. Dopolední hry na sněhu byly moc příjemné. Rychle uběhl čas,  přišla doba oběda. K obědu byl houskový knedlík s rajskou omáčkou.

Po obědě si děti odpočinuly a opět jsme si šli všichni užívat sníh. Jezdilo se z kopce na čerstvém sněhu. Děti byly unavené..alespoň jsme si to mysleli...během odpoledního programu jsme vytvořili panu Nilsonovi spoustu kamarádů, zahráli si ping pong a chystali se na večeři.

Po večerním koupání jsme si přečetli pohádku: Jak Pipi slavila narozeniny. Večerní usínání bylo postupné. Všechny děti spinkají spokojeně.

Středa

Tento den je přesná polovina našeho pobytu. Říká se mu krizový. Na dětech byla dopoledne znát únava. Program vždy přizpůsobujeme aktuálnímu stavu a schopnostem dětí.

K snídani na nás čekaly housky se sýrem ozdobené zeleninou ve tvaru smajlíka. Děti se velmi bohatě nasnídaly a navázal dopolední program v podobě batikování triček. Venku nás čekala nová nadílka sněhu a krásné bobování.

K obědu byly buchtičky s krémem. Po odpoledním odpočinku, jsme si vyrobili šperkovnici s Pipi a vyrazili na světýlkovou cestu, zakončenou ohňostrojem a stezkou odvahy.

Při večeři si děti naplnily bříška bramborovou kaší a pečeným kuřetem. Následovalo večerní povídání o prožitém dni a tom, co se nám nejvíce líbilo. Zatím nemáme žádný steska se slzičkami. Četli jsme pohádku na dobrou noc, popřáli si krásné sny a šlo se spát.

Čtvrtek

Ráno jsme společně posnídali a šli jsme s Pipi čarovat. Vyčarovali jsme úkol do našeho kufříku. Malovali jsme koně a společně soutěžili. Byla obleva, a tak jsme dopoledne mohli stavět sněhuláky.

K obědu byla bramborová kaše a sekaná. Děti si naplnily bříška, odpočinuly si a šlo se opět na kopec. Děti se celý den těšily na maškarní. Tak jsme si užívali tanec a soutěže. Všichni se dobře bavili. Po večeři, která byla výborná, následovalo společné loučení a vzpomínání na naše dobrodružství. Pak jsme se všichni vykoupali a začali balit věci k odjezdu. Všichni v klidu usnuli a těší se domů.

Pátek

Tento den jsme slavnostně ukončili školku v přírodě předáním diplomů a odměn. Ještě jsme se prošli v lese okolo chaty a po obědě se vydali do milující náruče našich rodičů.

Vynášení Moreny

Haló, všichni vstávejte! Jaro opět vítejte.

celou zimu jste spali, protáhněte svoje svaly.

Raz a dva a levá, pravá, rozcvička je vždycky zdravá.

tak už všichni vstávejte, jaro opět vítejte.

Každým rokem s příchodem jara se ve  školce, stejně jako všude jinde se nemůžeme dočkat jara. S příchodem změny na letní čas, přišlo i naše vítání jara. Podle staré české tradice vynášíme Morenu. Morenu si děti vyrobily ve školce za pomoci paní učitelky. Pěkně jsme ji nastrojili, vycpali senem, naučili jsme se básničky a vypravili se vyhnat zimu z Kyselky pryč.

Moc se nám to podařilo, příchod tepla se dostavil okamžitě. Svítilo slunce, vzduch se ohřál a my, si budeme užívat jarní radovánky.

Při zahánění zimy, nám také pomohla nejedna říkanka.