Úvod > > Mezinárodní spolupráce

Článek pro Krajské noviny

2009-2010

Mezinárodní spolupráce Mš Kyselka a švédská předškola v Katrineholmu

Naše spolupráce se postupně rozvíjí od září 2008.Naše spolupráce není postavená je na výměně materiálů,ale hlavně na výměně pedagogických postřehů a námětů,kterými zpestřujeme svou práci nejen my,ale také naše švédské kolegyně.

Při naší poslední návštěvě jsme se dozvěděly mnoho zajímavého,viděly jakým způsobem naše švédská spolupracující školka pracuje se svými dětmi,na co kladou důraz,co preferují.Mohly jsme si vytvořit obrázek o tom,jakým směrem se kloní způsob výchovy v jiné zemi,jaké postupy při vzdělávání používají ve Švédsku.

Naše spolupráce je pro nás inspirací k další práci.Vyměňujeme si postřehy a nápady,píšeme si vzájemně ,co jaká školka právě dělá.Dětem v naší školce neustále podáváme informace o dění ve švédském Katrineholmu.Snažíme se seznamovat naše děti s tradicemi,které jsou pro Švédsko typické,některé jsme zařadily do akcí v naší Mš(švédské velikonoce,svátek Sv. Lucie).Také s dětmi zakopáváme každoročně poklad,motivovaný našimi přáteli ve Švédsku.

Naše spolupráce vydržela i navzdory tomu,že mnoho švédských školek ukončilo letos na podzim svou spolupráci s českými kolegyněmi.

Vidíme smysl v tom ,že poznáváme mentalitu severských států,že nápady a postřehy můžeme použít při práci v českých podmínkách,že dětem v naší Mš můžeme ukázat a říci,jak žijí děti v jiném státě.

Doufám,že se vzájemně budeme obohacovat ještě dlouho.