Úvod > > Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce

Osvětová beseda, o.p.s.

Rámci naší dlouholeté spolupráce se švédskou školkou Strångsjönedaleko Katrineholmu se dvě učitelky MŠ Kyselka zúčastnily ve dnech 5. -6. 10. 2019 dvoudenní mezinárodní pedagogické konference o vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem. Hlavními hosty konference byli vyučující ze švédských škol s dlouholetými zkušenostmi v oblasti vzdělávání a integrace dětí s OMJ. Jedním z hostů byla i naše spolupracovnice z Mateřské školy StrångsjöTineHallberg.
Konference byla velmi zajímavá a přínosná. TineHallberg na konferenci mimo jiné hovořila o naší spolupráci a jejích přínosech pro vzdělávání dětí v našich mateřských školách. Celou konferenci tlumočila paní PhDr. Jarmil Kocourková, jejíž osoba je velmi úzce spjatá s naší obcí a bez které by nikdy nevznikla naše spolupráce a konference by nebyla tak přínosná a poučná pro všechny přítomné.

Divadlo Ondřej Bednář

Na 14. 10. 2019 jsme si zajistili divadelní představení Divadélka Ondřej. S fixní cenou divadelního představení nám pomohly další dvě mateřské školy- MŠ Velichov a MŠ Jakubov.

Vybrali jsme pohádku o Pipi Dlouhé punčoše. Jednalo se o kabaret plný písniček na motivy knihy Astrid  Lindgrenové. Toto představení jsme zvolili jako další motivaci dětí k naší Česko – Švédské spolupráci. Pipi se zhostila divadla velmi pěkně, z řad dětí pozvala Tomiho a Aniku. Nechyběl pan Nilson a kůň v kuchyni. Jednotlivé scény vycházely z knižní podoby.
Děti se během představení velmi často zapojily pohybem, zpěvem, odpovědí na otázky. Velmi dobře propracované a připravené divadlo děti nadchlo a s úsměvem a nadšením se všichni účastnili činností.

Divadelní představení bylo přínosem pro osvěžení děje knihy a některé děti se s pohádkovou postavou setkaly poprvé.

Pohádka o šťastných trolech

Článek pro Krajské noviny

2009-2010

Mezinárodní spolupráce Mš Kyselka a švédská předškola v Katrineholmu

Naše spolupráce se postupně rozvíjí od září 2008.Naše spolupráce není postavená je na výměně materiálů,ale hlavně na výměně pedagogických postřehů a námětů,kterými zpestřujeme svou práci nejen my,ale také naše švédské kolegyně.

Při naší poslední návštěvě jsme se dozvěděly mnoho zajímavého,viděly jakým způsobem naše švédská spolupracující školka pracuje se svými dětmi,na co kladou důraz,co preferují.Mohly jsme si vytvořit obrázek o tom,jakým směrem se kloní způsob výchovy v jiné zemi,jaké postupy při vzdělávání používají ve Švédsku.

Naše spolupráce je pro nás inspirací k další práci.Vyměňujeme si postřehy a nápady,píšeme si vzájemně ,co jaká školka právě dělá.Dětem v naší školce neustále podáváme informace o dění ve švédském Katrineholmu.Snažíme se seznamovat naše děti s tradicemi,které jsou pro Švédsko typické,některé jsme zařadily do akcí v naší Mš(švédské velikonoce,svátek Sv. Lucie).Také s dětmi zakopáváme každoročně poklad,motivovaný našimi přáteli ve Švédsku.

Naše spolupráce vydržela i navzdory tomu,že mnoho švédských školek ukončilo letos na podzim svou spolupráci s českými kolegyněmi.

Vidíme smysl v tom ,že poznáváme mentalitu severských států,že nápady a postřehy můžeme použít při práci v českých podmínkách,že dětem v naší Mš můžeme ukázat a říci,jak žijí děti v jiném státě.

Doufám,že se vzájemně budeme obohacovat ještě dlouho.