Úvod > > Mezinárodní spolupráce > 2009-2010

2009-2010

Návštěva ze Švédska

Ve dnech 13. – 18. 6. 2010 se v MŠ Pramínek Kyselka uskutečnila návštěva mezi školkami v Kyselce a švédským Katrineholmem.

Do Karlových Varů přiletělo celkem 10 pedagogů a 1 kurátor z Katrineholmu. Ve školce v Kyselce pobývaly dvě učitelky ze švédské předškoly ve Sjoholmu v Katrineholmu paní Tine Lindh a Elizabeth Mellvinson. S touto školou a předškolou má naše MŠ Pramínek v Kyselce již dvouletou spolupráci. Celý týden se o své kolegy staraly paní učitelky MŠ Kyselka Blanka Zichová a Kateřina Eliášová. Pro švédské pedagogy byl připraven velmi náročný program. Přivítání proběhlo na OÚ v Kyselce za přítomnosti pana starosty Janáta a ředitelky ZŠ a MŠ v Kyselce. Navštívili jsme společně vesničku SOS, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně.V úterý se konala prezentace švédských pedagogů v prostorách NIDV v K.Varech.

Spolupráce je velmi přínosná pro naši školku v Kyselce i pro švédskou předškolu v Katrineholmu. Děti formou spolupráce poznávají život v cizí zemi, učí se první švédská slova a vidí, že lidé v cizí zemi jsou stejní jako oni. Děti mají daleko větší zájem poznávat a získávat vědomosti o životě za hranicemi naší vlasti. Tyto poznatky si odnášejí do dalšího života.

Prezentace česko – švédské spolupráce

Dne 7. 4. 2010 se konala prezentace česko – švédské spolupráce mezi mateřskými školami v Karlových Varech, Kyselce a švédským Katrineholmem.

Prezentace se konala v prostorách NIDV Karlovy Vary za přítomnosti zástupců města a starostů okolních obcí Kyselka, Šemnice, Velichov a dalších hostů.

Prezentaci zahájila paní Mgr. Zdena Tichá, Švédský Katrineholm a počátek spolupráce všem přiblížila paní Jarmila Kocourková. Systém fungující spolupráce nastínily učitelka ZŠ a MŠ Kyselka paní Blanka Zichová a Kateřina Eliášová. O waldorfském školství pohovořila paní Dagmar Kuncová. Své největší dojmy a poznatky ze studijního pobytu v Katrineholmu, kterého se všechny jmenované účastnily, přednesla paní Hana Komárková.

Celá prezentace se odehrála ve velmi přátelském duchu, byla obohacující a přínosná pro všechny zúčastněné.

Další setkání a prezentace, tentokrát švédské delegace, která proběhne na stejném místě 15.6.2010 ve 13hodin. Srdečně zveme všechny zájemce a ředitele ZŠ a MŠ z Karlových Varů a okolí na příští setkání.

Dárky k Vánocům

Týden před Vánoci jsme v MŠ Kyselka obdrželi dárek ze Švédska. Každé dítě v naší MŠ dostalo pastelku s Trolem. Ve školce nám zůstal kalendář s Trolí rodinou. Děti ve Švédsku nám namalovaly pohádkový příběh a také nám vyrobily knihu, která nás provází vánočními svátky ve Švédsku.

Dostali jsme slaměného kozla, který je figurkou švédských Vánoc. Kozel chodí dům od domu, tluče rohy na dveře a obdarovává děti tak, jako u nás Ježíšek.

Na vánoční besídce 14. 12. 2010 rodiče společně s vyrobili betlém. Tento betlém, jsme odeslali do Katrineholmu jako náš vánoční dárek. Jako domácí úkol dostali ve školce v Katrineholmu vyrobit si Ježíška. Měli velikou radost a náš nápad se velmi líbil.

Také jsme odeslali CD se všemi akcemi, které se konaly v MŠ Kyselka v průběhu prosince. Celý měsíc jsme ve školce vyráběli různé dekorační výrobky a jejich ukázku jsme také odeslali.

Jako dárek dostanou děti v Katrineholmu malou keramickou podkovu.