Úvod > > Mezinárodní spolupráce > 2012

Již druhá návštěva švédských kolegů v MŠ Kyselka – Pramínek

Od 3. -7. 6. 2012 probíhala již druhá návštěva švédských kolegů v MŠ Kyselka – Pramínek. V letošním roce naši školku navštívily 3 učitelky ze švédského Katrineholmu. Paní učitelka Tine Lindh, Bettan Mellvinson a Lena . Jejich návštěva byla velmi pečlivě připravovaná. V pondělí se paní učitelky účastnily každodenní činnosti ve školce. Sledovaly při práci třídu Žabiček, kde děti počítaly, hrály matematické hry a soutěživé hry, kde musely uplatňovat číselnou řadu do pěti. Ve třídě rybiček sledovaly pohádku a stejně jako ve druhé třídě se snažily s dětmi komunikovat anglicky. Děti dostaly osobní dárečky v podobě magnetek, které nám vyrobily děti ve školce ve Švédsku. Dostali jsme dárečky v podobě kytiček, které se ve Švédsku prodávají a jejich výtěžek pomáhá sociálně slabším rodinám. Také jsme dostali švédské bonbony a mnoho dalších pěkných věcí- stavebnice, puzzle, karty..

V úterý se celá školka včetně švédské návštěvy vydala na výlet do Bečova. Počasí nám moc nepřálo. Byla zima, ale nepršelo. Představení pana Pohody se nám líbilo, soutěže také. Výtvarná dílna byla moc pěkná, ale štětce nám mrzly v ruce. Dětská prohlídka zámku byla moc krásně připravená. Průvodkyně-studentky se k dětem chovaly velmi pěkně. Byly milé a ochotné. Po dobu prohlídky jsme hledali plyšové ovečky a za jejich nalezení jsme obdrželi odměnu v podobě glejtu, který nás jmenoval např. na Jana z Bečova.

Jediné co bylo velmi nepříjemné a co jsme nečekali? Chování průvodkyně vůči naší švédské návštěvě. Jejich arogance, neochota a nepříjemnost byly nepříjemnou ukázkou možného chování. My paní učitelky jsme se za pracovníky zámku velmi styděly. Kolegové ze Švédska byli však jako vždy úžasní. Konstatovali , že jsou rádi, že k tomuto došlo. Jinak by si mysleli, že je v Čechách vše dokonalé. Bohužel se tato situace stala na jednom z nejhezčích míst Karlovarského kraje.

Ve středu jsme vzali naše hosty do Prahy. Naše hlavní město jim učarovalo. Vše bylo dokonalé, krásné, prostě“ beautiful“ . Ve čtvrtek jsme naše kolegyně odvezli na nádraží do Karlových Varů a v 8 hodin se vydaly na zpáteční cestu do Švédska.

Po celou dobu pobytu jsme si povídali o profesních věcech. Jak se co dělá ve švédských školkách, o činnostech, metodikách práce a podobně. Největší rozdíl vidí naše kolegyně v počtu zaměstnanců. Při počtu dětí, které jsou v našich školkách, by bylo ve Švédsku jednou tolik pedagogů.

Velký dík patří paní Zuzaně Funkové za úžasný překlad většiny našich slov. A také za další pomoc při návštěvě kolegyň ze Švédska.

Za MŠ Kyselka Pramínek Blanka Zichová

Otvírání 564. lázeňské sezony

Na základě našeho projektu spolupráce se školkou ve švédském Katrineholmu, se paní učitelka Blanka Zichová a Kateřina Eliášová účastnily otvírání lázeňské sezony v Karlových Varech. Paní Jarmila Kocourková navrhla pana Georga Riedla na uchazeče o čestné občanství Karlových Varů. Pan Riedl se narodil v Karlových Varech, ale za války byl nucen spolu s ostatními členy rodiny opustit domov. Matka byla židovka a otec němec na válečnou dobu v Čechách vražedná kombinace. Od roku 1938 žije ve Švédsku a je jedním z nejznámějších švédských hudebních skladatelů současnosti. Toto čestné občanství pan Riedel obdržel v pátek na slavnostním předávání cen v městském divadle v K.Varech. Převzali ho za něj jeho dcera a syn, neboť pan Riedl je v současné době na turné.

V sobotu jsme byly pozvané na ranní setkání s primátorem města Ing. Kulhánkem, poté následoval kulturní program na kolonádě, svěcení pramenů a mše v kostele St. Máří Magdaleny.

Večer následoval slavnostní gala večer v grandhotelu PUPP. Tato akce byla pro nás odměnou za náročnou práci při spolupráci s kolegy ze Švédska. Celou dobu jsme spolu s paní Jarmilou Kocourkovou doprovázeli sourozence Riedlovi a jejich společnost, byla naprosto neopakovatelným zážitkem.

Za MŠ Kyselka Blanka Zichová